چهارشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۴,Jan 06 2016

از نحوه اجرای انتخابات تا رد صلاحیت اعضای هیات های اجرایی
share
- +

کد مطلب : 828

گفتگوی تفصیلی زرنوشت با فرماندار شهرستان:

از نحوه اجرای انتخابات تا رد صلاحیت اعضای هیات های اجرایی

تاریخ انتشار : ۱۳ دي ۱۳۹۴
طبق ماده 60 قانون انتخابات اعضاء هیات های اجرایی و نظارت انتخابات حق تبلیغ له یا علیه هیچ یک از داوطلبان انتخاباتی را نخواهند داشت که در صورت مشاهده برخورد می شود.

به گزارش زرنوشت این روزها در هر کجا که می رویم نقل مجالس بحث های انتخابات است و برخی سوالات ممکن است از نحوه برگزاری انتخابات و یا چگونگی بررسی صلاحیت های کاندیدا ،نحوه نظارت بر برگزاری یک انتخابات سالم و ... در ذهن هرکسی بوجود آید.

خبرنگار ما در گفتگویی تفصیلی با حمید یزدان پناه فرماندار شهرستان به بررسی برخی از این ابهامات نموده است.


    معتمدین و اعضای هیات های اجرایی بر چه اساسی انتخاب شدند. (به لحاظ سیاسی)

فرماندار شهرستان گفت : با استناد مواد 31،32،33 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و همچنین  مواد 32 ، 33 ، 34 قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری فرمانداران و بخشداران حوزه های فرعی انتخابات موظف هستند پس از وصول دستور شروع انتخابات هیات های اجرایی انتخابات شهرستان را تشکیل دهند.

وی همچنین تصریح کرد : در همین زمینه باستناد مواد 32 قانون انتخابات مجلس و 32 قانون انتخابات مجلس خبرگان فرماندار جهت انتخاب معتمدین اصلی و علی البدل هیات اجرایی 30 نفر از معتمدین بومی ساکن در محل و یا ساکنینی که دارای 5 سال سابقه سکونت در حوزه انتخابیه را دارند از میان اقشار مختلف مردم و روحانیون باشند را با مشورت اعضاء اداری(دادستان شهرستان و رئیس اداره ثبت احوال) انتخاب و برای تایید به هیات نظارت شهرستان و بخش معرفی می شوند.

یزدان پناه عنوان کرد : معتمدین باید دارای اعتقاد و التزام عملی به اسلام و نظام مقدس جمهوری اسلام ، وفاداری به قانون اساسی و اصل مترقی ولایت مطلقه فقیه و حسن شهرن ،سواد خواندن  و نوشتن بوده و وابسته به گروههای غیر قانونی نبود و محکومیت کیفری موثر  نیز نداشته باشند.

وی در ادامه گفت : با توجه به توضیحات فوق الذکر و مستند به قوانین انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در شهرستان زرین دشت نیز 30 نفر معتمد هیات اجرایی مرکب از اقشار مختلف سیاسی مردم(روحانیت،مسئولین ادارات،فرهنگیان،بازاریان،بانوان ،شورای اسلامی ،دهیاران ) انتخاب و پس از استعلام از هیات نظارت شهرستان در تاریخ 25 آذر ماه برای انتخاب 8 نفر معتمد اصلی و 5 نفر معتمد علی البدل دعوت شدکه با انجام انتخابات اعضای هیات اجرایی انتخاب و مشخص گردید.


    در چه صورت از اعضای هیات اجرایی سلب مسولیت میشود؟

یزدان پناه در پاسخ به این سوال گفت: به استناد ماده 35 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی و ماده 42 و 43 قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری هرگاه در جریان انتخابات یک یا چند نفر از معتمدین هیات اجرایی دو جلسه متوالی یا چهار جلسه متناوب از حضور در جلسات هیات اجرایی خود داری نمایند نامبردگان سلب عضویت شده و فرماندار یا بخشدار حوزه انتخابیه موظف است به ترتیب از اعضا علی البدل بجای ایشان بعمل آورد.


    ایا هیات اجرایی میتواند از کاندیدای خاصی حمایت کند؟ و یا در ستاد تبلیغات کاندیداها حضور یابدند ؟

طبق ماده 60 قانون انتخابات اعضاء هیات های اجرایی و نظارت انتخابات حق تبلیغ له یا علیه هیچ یک از داوطلبان انتخاباتی را نخواهند داشت که در صورت مشاهده برخورد می شود.

 

    تعداد شعب اخذ رای در سطح شهرستان چقدر است؟  

در انتخابات پیش رو بدلیل همزمانی انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان رهبری در سطح شهرستان 50 شعبه اخذ رای ثابت و سیار کار اخذ رای از شهروندان را انجام می دهند که در هر شعبه 2 صندوی اخذ رای یکی مختص انتخابات مجلس شورای اسلامی و دیگری انتخابات مجلس خبرگان رهبری پیش بینی شده است.


    تعداد اعضاء حاضر در هر شعبه اخذ رای چقدر است؟

باستناد مواد 47 قانون انتخابات مجلس خبرگان رهبری و 40 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی هیات اجرایی مراکز حوزه انتخابیه و  حوزه های فرعی باید در هر شعبه اخذ رای تعداد 5 الی 7 نفر از معتمدین محل حضور داشته باشند را بعنوان اعضاء شعب انتخاب نمایند.

همچنین فرماندار و بخشدار حوزه های انتخابیه می توانند برای هر شعبه ثبت نام و اخذ رای یک نفر را بعنوان نماینده خود برای انتخابات مجلس و 2 نفر نماینده را برای انتخابات خبرگان رهبری تعیین کنند. که علاوه بر آن 12 الی 15 نفر از عوامل هیات اجرایی و نظارت مرکب از اعضاء شعبه ،نماینده یا نماینده گان فرماندار،بازرسی و بازرسین ،ناظر یا ناظرین و نیروهای انتظامی حضور خواهند داشت.


    سخنی با شهروندان پیرامون حضور در انتخابات 94

وعده ما هفتم اسفند ماه روز تجلی همدلی و همزبانی مردم و مسئولین با حضور پرشور در پای صندوق های رای

 

نظرات بینندگان زرنوشت
عضویت در خبرنامه

قوانین :
زرنوشت" نظراتی را كه حاوی توهین است، منتشر نمی كند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

نظر بینندگان

نام

ایمیل شما
نظــر