دوشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۲,Aug 05 2013

آزمون استخدام شهرداری شلوغ تر بود یا کنکور سراسری؟!
آرشیو

با شهدا

شهید والا مقام حسین خوشبخت شهید والا مقام حسین خوشبخت معرفی شهدای زرین دشت/کانون شهید فهمیده زرین دشت
کی با حسین کار داشت؟ کی با حسین کار داشت؟ دفاع مقدس ( کتاب رفاقت به سبک تانک )
هفت سین در جبهه هفت سین در جبهه یاد دوران جنگ بخیر
share
- +

کد مطلب : 263

دولت جدید برای حل این مساله دست به کار شود

آزمون استخدام شهرداری شلوغ تر بود یا کنکور سراسری؟!

تاریخ انتشار : ۱۷ تير ۱۳۹۲
اگر این آمار با تعداد فارغ التحصیلانی که فقط در آزمون استخدامی شهرداری ها در فارس شرکت کرده اند، مقایسه کنیم به خوبی متوجه می شویم که به چه بحران خود ساخته ای گرفتار آمده ایم!

به گزارش زرنوشت به نقل از شيرازه، روز جمعه آزمون استخدامي شهرداري ها در استان فارس با حضور نزديک به 25 هزار متقاضي همزمان با چندين استان ديگر برگزار شد. آزموني که از آن فقط 422 نفر در شهرداري و 130 نفر در آتش نشاني صاحب شغل مي شوند و مابقي کماکان بايد با بيکاري دست و پنجه نرم کنند.

هجوم انبوه بيکاران فارسي به آزمونهاي استخدامي اين دستي، زماني دردناک مي شود که اين آمار را با تعداد شرکت کنندگان اين استان در آزمون سراسري مقايسه کنيم.

بررسي آمار علاقه مندان ورود به تحصيلات عاليه در سال 92 نشان مي دهد که بيش از 60 هزار نفر متقاضي ورود به دانشگاه براي تعيين مسير آينده زندگي خود هستند، اگر اين آمار با تعداد فارغ التحصيلاني که فقط در آزمون استخدامي شهرداري ها در فارس شرکت کرده اند، مقايسه کنيم به خوبي متوجه مي شويم که به چه بحران خود ساخته اي گرفتار آمده ايم!

واقعيت اين است، در حالي که فارغ‌التحصيلان دانشگاه‌ها براي ورود به بازار کار با مشکلات عديده‌اي روبه‌رو هستند، ظرفيت پذيرش دانشجو در دانشگاه‌ها بيش از تعداد کنکوري‌هاست! و از سويي داوطلبان در رشته‌هايي پذيرفته مي‌شوند که بازار کار ندارد و اشباع شده‌است. اکنون وضعيت به گونه اي است که بين بازار کار و نيازهاي جامعه با رشته‌هاي دانشگاهي و تعداد فارغ‌التحصيلان هيچ گونه تناسبي وجود ندارد.

هر چند آمار دقيقي از بيکاري فارغ التحصيلان دانشگاهي بر حسب رشته، مقطع تحصيلي و جنسيت متفاوت در دست نيست، اما يک نکته بر همگان واضح است که بر اساس آمار رسمي بيکاري در ميان دانشگاه رفته ها 5 برابر بيشتر ازدانشگاه نرفته ها است و در اين زمينه استان فارس از پيشتازان اين موضوع است.

اگر در گذشته نه چندان دور داشتن يک مدرک تحصيلي از يک رشته خوب در يک دانشگاه معتبر بهترين دليل براي يافتن شغل مناسب بود. امروز داشتن مدرک دليلي براي داشتن شغل نيست، ديگر بازار خواهان فارغ التحصيلان نيست.

متاسفانه بايد پذيرفت که هيچ‌کس حاضر نيست مسئوليت بيکاري را در کشور بپذيرد، و دولت هم بجاي پاسخگويي به کم کاري خود در انجام وظايف قانوني کماکان از اين موضوع طفره مي رود و همواره به اين نکته افتخار مي کند که دغدغه ورود به آموزش عالي به حد صفر رسيده و هر داوطلب ورود به آموزش عالي مطمئن است که يک صندلي خالي براي وي در دانشگاه‌ها وجود دارد.

در چنين شرايطي فارغ التحصيلان بيکار به سبب آموزش هايي که در دانشگاه ديده اند! اولين فکر بکر در ذهنشان خطور مي کند و مسافرکشي را پيشه مي کنند، تازه اگر سر از معضلات اجتماعي از قبيل بزهکاري، سرقت و اعتياد در نياورد.
اگر مسئولين امر، چاره اي نيانديسند و توپ بيکاري را همواره بين همديگر پاس دهند، وضعيت بيکاري نخبگان و تحصيل کرده از اين هم بدتر و شرايط زندگي دردناک تر خواهد شد. دولت يازدهم بايد بداند سرو سامان دادن به فضاي کسب و کار و در يک کلمه نهضت اشتغال زايي و کارافريني از اوجب واجبات کشور و خاصه استان فارس است.

 نظر بینندگان

نام

ایمیل شما
نظــر

نظرات بینندگان زرنوشت
عضویت در خبرنامه
شبگرد|
|۱۳۹۲/۴/۱۷ ۱۸:۳۱
پاسخ
مدیر مسئول با احترام و کمال تشکر از اطلاع رسانیهایتان خواستم عرض کنم فونت نوشتاریی که برای مشروح خبر استفاده می کنید (البته از نظر بنده و چند تن از دوستانمان که در رابطه با سایت شما چالشی داشتیم )مناسب یک سایت خبرگزاری نیست لطفا از فونت های بهتری استفاده کنید با تشکر

پاسخ ها

سردبیر|
|۱۳۹۲/۴/۱۷ ۱۹:۲۹

سلام باتشکر از نظر شما حق با شماست با تغییر قالب سایت و تنظیمات ( از جمله فونت ها ) در چند ماه آینده امیدواریم بتوانیم سایتی درخور شهرستان زرین دشت ارائه کنیم .
جویای کار|
|۱۳۹۲/۴/۲۰ ۱۱:۰۷
پاسخ
علت این که درصدجذب بازارکارتحصیل نکرده ها بیشتراز تحصیلکرده ها است چون کسانی که تحصیلات عالی ندارند ازهمان ابتدا یک مهارت براساس علاقه و استعداد خودفرا گرفته وبازار کاربرای خودایجاد می کنند وبسیارهم موفق هستند.بسیاری ازافراد باتحصیلات عالی زمان انتخاب رشته و تحصیل دردانشگاه فقط به خاطر اینکه بگویند ماهم هستیم رفته اند دانشگاه و بعدا فکر کار افتاده اند اما اکنون به بن بست رسیده اند و شده آنچه که اکنون است.