پنجشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۵,Apr 21 2016

هفدهم مرداد ماه فرصتی برای تقدیر از تلاشگران عرصه خبر و رسانه+فیلم
آرشیو

با شهدا

share
- +

کد مطلب : 213

روز خبرنگار از راه رسید؛

هفدهم مرداد ماه فرصتی برای تقدیر از تلاشگران عرصه خبر و رسانه+فیلم

تاریخ انتشار : ۱۶ مرداد ۱۳۹۴
کار رسانه ای در بیشتر شهرستان های کوچک و به خصوص زرین دشت (به دلیل شرایط خاص سیاسی) تا حدی سخت است که انتشار موفقیت یک نخبه علمی یا کلنگ زنی پروژه ای عمرانی عده را عصبی کرده و سریعا رسانه انتشار دهنده مورد هجمه واقع می شود، هر چند که عموم مردم چنین رفتاری از خود نشان نمی دهند و از اتفاقات خوب...

زرنوشت:روز هفدهم مرداد ماه 94 در راه است و فرصتی فراهم شده تا بار دیگر مسئولین برای یک روز هم که شده به خبرنگاران، اهمیت تلاش هایشان و دغدغه های آنها بپردازند. تلاشگرانی که بیش از آنچه برای مسئولین شهرستان مضر باشند با انعکاس فعالیت های آنها و گوشزد کم و کاستی ها در موفقیتشان نقش دارند.  

خبرنگاری اگر به عنوان یک شغل برای امرار معاش زندگی در نظر گرفته شود هیچ حقوق و مزایایی راضی کننده تلاش ها نیست چرا که خبرنگار شب و روز ندارد! کار دارم و فعلا وقت ندارم ندارد! باید همیشه در صحنه باشی و از وقت خود و خانواده ات برای اطلاع رسانی بگذاری.  در یک کلام فقط عشق، علاقه و ایثار می خواهد.

کار رسانه ای در بیشتر شهرستان های کوچک و به خصوص زرین دشت (به دلیل شرایط خاص سیاسی) تا حدی سخت است که انتشار موفقیت یک نخبه علمی یا کلنگ زنی پروژه ای عمرانی عده را عصبی کرده و سریعا رسانه انتشار دهنده مورد هجمه واقع می شود، هر چند که عموم مردم چنین رفتاری از خود نشان نمی دهند و از اتفاقات خوب خوشحالند.

بیان انتقادات بحق رسانه ها عده ای خاص و مغرض را ذوق زده و عده ای دیگر را ناراحت و عصبی می کند و شاید در خبر یا گزارشی دیگر همین افراد جای خود را با یکدیگر عوض کنند پس در مجموع همیشه افرادی هستند که اصلا دل خوشی از رسانه ها ندارند! اما عام مردم که سیاسی و جناحی فکر نمی کنند و به دنبال تحقق مطالباتشان هستند جور دیگری می اندیشند.

به عقیده بنیانگذار جمهوری اسلامی، رسانه ها مربوط به همین قشر است. ایشان در تیر ماه 64 در جمع مدیران روزنامه ها فرمودند: روزنامه ‏ها مال طبقه سوم است، مال طبقه اول نيست و اين هم نيست كه همه‏اش مال حكومت باشد و از چيزهاي حكومتي بنويسيد، اين صحيح نيست. به نظر من روزنامه‏ ها براي همه مردم است و همه مردم در آن حق دارند.

هر چند که برخی از مدیران رسانه ها به دلیل نا آگاهی از مسائل پشت پرده و برخی دیگر با اغراض شخصی یا گروهی از جایگاه رسانه در جهت پیش برد اهدافی سوء استفاده می کنند که به هیچ وجه به نفع عام مردم نیست و تنها منافع طبقه ای خاص را تامین می کنند اما انتقاد سازنده موجب اطلاع مسئولین از مشکلات و تلاش برای رفع آنها می شود. این رسانه ها معمولا مورد استقبال مردم قرار نمی گیرند و از مخاطبان انگشت شماری نیز برخوردارند. قلم خبرنگاران و نویسندگان آنها تخریب را با بسته بندی انتقاد به خورد مردم می دهند هر چند که در دنیای امروزی مردم از تحصیلات عالیه برخوردارند و به خوبی این مسائل را تفکیک می کنند.

به عقیده مجموعه زرنوشت هیچ رویداد و شخصی سیاه سیاه و یا سفید سفید نیست. اقدامات مثبت مسئولان (با هر تفکر سیاسی در چارچوب نظام) نیز باید در کنار بیان کاستی ها و انتقادات مطرح شود چرا که اگر یک رسانه فقط انتقاد کند چیزی جز یاس و نا امیدی برای مردم و مسئولان نخواهد داشت و در مقابل نیز اگر کاستی ها و کمبودها سانسور شود هیچ پیشرفتی صورت نمی گیرد.

مقام معظم رهبری تخریب را انكار امتيازات، قبول نكردن برجستگي ها و كارهاي خوب و  درشت كردن و برجسته كردن ضعف‏ها می دانند و در خصوص انتقاد تخريبی می فرمایند: قصد آن اصلاح نيست، بلكه به قصد تخريب است، واقعيت، غير واقعيت، خلاف واقع، ضد واقع و همه چيز در آن هست ، گاهي يك چيز كوچك را بزرگ مي‏كنند، گاهي يك چيزي كه نبوده به عنوان يك حقيقت مسلم جلوه مي‏دهند، هيچ بناي اصلاح ندارند، اين تخريب است.

سایت زرنوشت ضمن تبریک روز خبرنگار به سایر همکاران رسانه ای امیدوار است که مسئولان از 17 مرداد امسال کمر همت خود را در راستای رفع موانع خبرنگاران شهرستان ببندند و فضای مناسبی را برای فعالیت آنها در راه اطلاع رسانی اقدامات مثبت و بیان مشکلات شهرستان فراهم آورند.

در ادامه گوشه ای از تصاویر تلاش خبرنگاران و عکاسان رسانه های مکتوب و مجازی زرین دشت را در قالب یک فیلم انتشار نموده ایم.

 

دانلود

نظرات بینندگان زرنوشت
عضویت در خبرنامه

قوانین :
زرنوشت" نظراتی را كه حاوی توهین است، منتشر نمی كند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

اهل دریا|
|۱۳۹۴/۵/۱۶ ۱۵:۲۳
پاسخ
با سلام روز خبرنگار را به همه خبرنگاران منصف معتدل و وجدان های بیدار جامعه تبریک عرض مینمایم.بدون شک خبرنگاران نقش بسزایی در احقاق حقوق مردم هر جامعه و همچنین نقش موثری مرزبندی حق و باطل دارند.
مهری|
|۱۳۹۴/۵/۱۷ ۱۲:۱۷
پاسخ
روز خبرنگار رو بهتون تبریک میگم و خسته نباشید
نظر بینندگان

نام

ایمیل شما
نظــر