يكشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 22 2018

جولان سگ های ولگرد در زرین دشت؛ بی توجهی شهرداری نسبت به جمع‌آوری
آرشیو

با شهدا

share
- +

کد مطلب : 1863

جولان سگ های ولگرد در زرین دشت؛ بی توجهی شهرداری نسبت به جمع‌آوری

تاریخ انتشار : ۱۵ دي ۱۳۹۶
جولان سگهای ولگرد در برخی خیابانها و کوچه های شهرستان زرین دشت، گلایه مردم را در پی داشته است که نیازمند رسیدگی بیشتر از سوی ارگان مرتبط با این مشکل می باشد.

به گزارش زرنوشت؛ با توجه به شناخت برخی از بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان و به مخاطره افتادن سلامت انسان‌ها و ایجاد ترس در بین شهروندان، امروزه در هیچ نقطه‌ای حضور آزاد سگ‌های بدون صاحب امری پذیرفته شده نیست.

تردد سگ ها در ساعات ابتدایی و انتهایی روز بیشتر می شود و دانش آموزان بیشتر در تردد های صبحگاهیشان در خیابان ها برای رسیدن به مدرسه  با این مشکل مواجهند.

یک مادرمیگوید: چند روز است دخترم از رفتن به مدرسه می هراسد وهربار یکی از اعضای خانواده او را به مدرسه می رساند.

 

 

یکی از شهروندان در این خصوص  به خبرنگار ما گفت: گله های  4 تا 5 قلاده ای یا کمتر و بیشتر سگ هایی که به علت سرد شدن هوا و کمبود مواد غذایی به سطح شهر هجوم آورده و از شدت گرسنگی هر آن احتمال دارد به رهگذران حمله کنند، موجب شده تا زنان، کودکان و افراد سالخورده وحتی جوانان با نگرانی در سطح شهر تردد کنند.

 یکی دیگر از شهروندان، با انتقاد از عملکرد شهرداری در جمع آوری سگ های ولگرد اظهار داشت: اغلب مواقع این سگ ها از خلوت بودن کوچه ها و معابر استفاده کرده و تا ساعت هشت صبح در سطح شهر باقی می مانند و موجب ترس و اضطراب دانش آموزان و کودکان شده و آرامش ساکنان برخی محلات شهر را سلب کرده اند.

این شهروند با بیان اینکه حضور چنین حیواناتی در سطح شهر می تواند خطر ابتلا به انواع بیماری ها را افزایش دهد، افزود: سگ هایی که به هیچ عنوان واکسینه نشده و مساعد برای انتقال انواع بیماری های ویروسی و حتی هاری هستند چرا باید در سطح شهر و حاشیه آن بدون هیچ مانعی تردد کنند و آرامش مردم را به هم زنند.

بر این اساس، شهرداری باید تلاش کند از پس این سگ‌های دوره‌گرد و خواب بر هم زن برآمده و چاره‌ای بیندیشد؛ چاره‌ای جدی و بدون مسامحه که مفید باشد و اضطراب و ترس و وحشت شبانه مردم را حین تردد به ویژه وقتی که پیاده هستند بکاهد.

 وی اضافه کرد: اما یک نکته قابل تأمل است و آن اینکه ساماندهی و پاک‌سازی فیزیکی و کمک به زیباسازی محیط شهری تا حدود زیادی آمار هجوم حیوانات موذی و هار را رو به کاهش می‌کشاند

به گزارش زرنوشت؛ حمید یزدانپناه فرماندار زرین دشت چندی پیش در جلسه شورای بهداشت شهرستان در همین رابطه گفت: برای مقابله با حیوانات ناقل بیماری بویژه سگ های ولگرد که ناقل بیماری های خطرناکی هستند دستگاه های مربوطه حتی الامکان اقدام به  زنده گیری سگ های ولگرد کنند و در غیر این صورت معدوم سازی آنها در یک محیط بسته و دور از انظار عمومی انجام شود.

 

 

شهرویور ماه امسال حجه الاسلام والمسلمین دروار رئیس شورای شهر حاجی اباد از شروع اجرایی شدن مصوبه شورای شهر در خصوص جمع آوری سگ های ولگرد در سطح شهر خبر داده بود.


حاجی آبادیان عضو شورای شهر حاجی آباد و مسئول انجمن محیط زیست زرین دشت نیز تعداد سگ های ولگرد در سطح شهر از آمار ۴۰۰ قلاده تخمین زد و گفت: تصمیم داریم با همکاری شبکه بهداشت و دامپزشکی زرین دشت بعداز جمع آوری همه سگ های ولگرد آنها را واکسینه نماییم.


سالهاست که طرح زنده‌گیری سگ‌های ولگرد بر اساس مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری‌ها با هدف جلوگیری از شیوع امراض مسری و انسانی و حیوانی و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع انسانی حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد بر عهده شهرداری‌ها گذاشته شده است،

اما اجرای این طرح هزینه‌های زیادی را در بر دارد و موجب شده که شهرداری‌های زرین دشت در اجرای کامل ناکام بمانند.

 

 

نظرات بینندگان زرنوشت
عضویت در خبرنامه

قوانین :
زرنوشت" نظراتی را كه حاوی توهین است، منتشر نمی كند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

نظر بینندگان

نام

ایمیل شما
نظــر