يكشنبه ۲ ارديبهشت ۱۳۹۷,Apr 22 2018

تلاش مسوولان داراب برای سیاسی جلوه دادن نگرانی مردم زرین‌دشت! + کاریکاتور
آرشیو

با شهدا

share
- +

کد مطلب : 1778

در پی حضور کارشناسان شورای پسماند استان در سایت زباله؛

تلاش مسوولان داراب برای سیاسی جلوه دادن نگرانی مردم زرین‌دشت! + کاریکاتور

تاریخ انتشار : ۱۶ آبان ۱۳۹۶
مدتی است پس از تعطیلی بحث برانگیز سایت زباله غدیر داراب، بدلیل آنچه اعتراضات مردمی و تنش اجتماعی خوانده شد، محل دفن زباله های داراب به چند مکان متفاوت منتقل میشود که هر بار به سرنوشت سایت‌های قبلی دچار شده و مردم و مسوولان آن مناطق مانع از تخلیه زباله در محدوده خود شده اند.

به گزارش زرنوشت؛ مدتی است پس از تعطیلی بحث برانگیز سایت زباله غدیر داراب، بدلیل آنچه اعتراضات مردمی و تنش اجتماعی خوانده شد، محل دفن زباله های داراب به چند مکان متفاوت منتقل میشود که هر بار به سرنوشت سایت‌های قبلی دچار شده و مردم و مسوولان آن مناطق مانع از تخلیه زباله در محدوده خود شده اند.

 

در حال حاضر، با اتخاذ تصمیمی عجیب از سوی مسوولان داراب، مکان دفن روزانه 60 تا 80 تن زباله این شهرستان، به جایی در نزدیکی کارخانه سیمان و در فاصله نزدیک به چاه های آب مصرفی مردم زرین دشت(بیخه دراز) انتخاب شده است

 

پس از جنجالی شدن این ماجرا؛اعضای شورای اسلامی شهر حاجی آباد با انتشار متنی در فضای مجازی نسبت به حضور تیم کارشناسان استانی ( منابع آبهای زیر زمینی، دانشگاه علوم پزشکی، محیط زیست، استانداری و...) در محل سایت زباله داراب و حواشی مربوط به آن اینگونه واکنش نشان دادند: امروز کارشناسان مربوطه از استان جهت بازدید سایت زباله داراب تشریف آوردند و بصورت میدانی بازدید انجام گرفت

اما آنچه خیلی نگران کننده بود حضور بخشدار مرکزی داراب و تلاش هایی که جهت انحراف افکار کارشناسان انجام می‌گرفت و بیان این مطلب که مخالفت‌ها سیاسی است!

جای بسی تاسف است که ایشان سلامتی مردم یک شهرستان را آنقدر کم اهمیت جلوه میدهد و سیاست را پر رنگ‌تر از سلامتی مردم میبیند.

همچنین اصرار بر حضور کارشناسان در مرکز شهرستان داراب برای برگزاری جلسه با فرماندار داراب که کارشناسان زیر بار نرفتند و بیان داشتند که فقط جهت بازرسی و کارشناسی آمده اند هر چند بصورت تلفنی فرماندار داراب ورود کرد و صحبت هایی با کارشناس مربوطه داشت اما امیدواریم فشارهای سیاسی تاثیری بر قضاوت عادلانه کارشناسان نداشته باشد و سلامتی مردم عزیز شهرستان زرین دشت از هر چیز مهمتر باشد.

در ضمن اعلام مینماییم که سایت زباله داراب هیچگونه مجوزی از شورای پسماند استان ندارد و غالب سازمان های مربوط تاکنون مجوزی صادر ننموده اند و پرونده سایت داراب در حال بررسی استانی می‌باشد اما متاسفانه مدتی است که (سایت زباله) عملا مورد استفاده قرار گرفته است.

 

 

به گزارش زرنوشت؛در صورت صحت ادعای مسئولان زرین دشت و قلندری رییس آب و فاضلاب استان فارس؛ و در صورت نفوذ شیرابه های زباله ریخته شده در این منطقه چند چاه آب شرب آلوده شده و قابل استفاده نخواهد بود.

 

 

 

همچنین حجت الاسلام دروار رئیس شورای اسلامی شهر حاجی آباددر واکنش به صحبت های رئیس شورای شهر داراب که گفته بود سایت زباله کارشناسی شده است و آبفا استان صلاحیت اظهار نظر در این مورد را ندارد گفت: به آقای بی ریا ریاست محترم شورای اسلامی شهر داراب اعلام نمایم شما خود از چه جایگاهی برخوردار هستید که اداره کل آبفا را که مسئول تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی است را در صلاحیت تشخیص قرار نمیدهید و زیر سوال میبرید؟

صرفا به استناد نامه آب منطقه ای داراب که صلاحیت تشخیص را نداشته است با این عمل غیر کارشناسانه با سلامتی بیش از 70000هزار نفر از مردم شریف شهرستان زرین دشت بازی میکنید و سلامتی مردم عزیز ما را دستخوش امیال خویش قرار میدهید

سرپرست محترم محیط زیست استان فارس به شورای شهر حاجی آباد اعلام نموده اند که هیچگونه مجوزی(برای سایت زباله داراب) صادر نگردیده است

به گزارش زرنوشت، به گفته اعضای شورای شهر، سایت زباله داراب در فاصله حدوداً 3 کیلومتری چاه‌های آب زرین‌دشت واقع شده که همین فاصله کم خطر نفوذ شیرابه‌های زباله به سفره آبهای زیر زمینی را افزایش داده و سلامت مردم زرین دشت را با خطر جدی مواجه می‌کند

در بازدید از این مکان مشخص شد  که زباله‌های عفونی بیمارستانی هم بصورت کاملاً غیر اصولی دفع میشود و بعضا روی سطح زمین رها شده است که نگرانی‌های ما را زیادتر میکند.

 

 

در همین رابطه مهندس ابراهیمی یکی از اعضای شورای شهر معتقد است: با توجه به محل قرار گرفتن زباله‌ها، در فصل بارندگی شیرآبه و الودگی ها به سمت رودخانه فصلی روان خواهد شد.

وی هشدار داد هر چه سریعتر مسوولان ارشد دو شهرستان و دستگاههای نظارتی به موضوع ورود جدی کنند تا در آینده نزدیک شاهد اتفاقات تلخ نباشیم.

نظرات بینندگان زرنوشت
عضویت در خبرنامه

قوانین :
زرنوشت" نظراتی را كه حاوی توهین است، منتشر نمی كند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

نظر بینندگان

نام

ایمیل شما
نظــر