سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶,Mar 20 2018

وضعیت بحرانی آتش نشانی زرین دشت/ نبود نیروی متخصص و تجهیزات مناسب زنگ خطر را به صدا در آورده است
آرشیو

با شهدا

share
- +

کد مطلب : 1628

وضعیت بحرانی آتش نشانی زرین دشت/ نبود نیروی متخصص و تجهیزات مناسب زنگ خطر را به صدا در آورده است

تاریخ انتشار : ۱۴ مرداد ۱۳۹۶
شهرستان زرین دشت با بیش از 70 هزار نفر جمعیت فاقد نیروی آموزش دیده آتش نشانی و امکانات مناسب اطفاء حریق است

به گزارش زرنوشت؛ شهرستان زرین دشت فاقد نیروی آتشنشان آموزش دیده و مجهز است و امور آتشنشانی این شهرستان 73 هزار نفری توسط نیروهای فضای سبز شهرداری ها که تخصصی در این زمینه ندارند انجام می شود.

کمبود امکانات برای مردم زرین دشت یک مسئله عادی تلقی میشود اما وضعیت آتش نشانی ماجرایی جالب تر و بحرانی تر از سایر موارد این شهرستان دارد چرا که هم اکنون هیچ گونه تجهیزات ایمنی همچون لباس ضد حریق، تجهیزات ورود به مکان آتش گرفته، ماسک، کپسول اکسیژن، کاتر، قیچی، کفش ضداسید،نردبان، بالشتک، جک بادی،تجهیزات زمستانی و این قبیل امکانات در آتش نشانی یافت نمیشود. و اگر هم باشد کسی آموزش استفاده از آن را فرا نگرفته است!

 هرچند در مواقع لزوم همین نیروهای غیرمتخصص آتش نشان با از خود گذشتگی وارد شده و تمام تلاش خود را برای پایین آوردن تلفات و خسارات حوادث به کار بسته اند اما با نگاه واقع بینانه باید گفت این نفرات با وجود عدم برخورداری از امکانات اولیه و اموزش های آتش نشانی ، نمی توانند در بسیاری از حوادث موثر واقع شود.


مسأله زمانی نگران کننده تر می شود که بدانیم تمام امکانات و تجهیزات آتش نشانی شهرستان زرین دشت برای مقابله با حوادث آتش سوزی در شهر و مراتع، سقوط در چاه، سقوط از کوهستان،جانورگیری و غیره تنها چند دستگاه خودرو  معمولی است  که بعضی از این خودروها بعلت فرسودگی عملا غیر قابل استفاده در شرایط بحران است و در حال حاضر بیشتر برای آب پاشی خیابان و گل و گیاه کاربرد دارد!


علاوه بر موضوع مهم آموزش و نیروی متخصص، احداث ایستگاه‌های آتش‌نشانی و توزیع متوازن آن در سطح شهرستان امری است که در موفقیت نیروهای آتش نشانی تأثیر به‌سزایی داشته و می‌تواند اموال و جان شهروندان را از خطرات و حادثه‌های ناگهانی و ناگوار که به وقوع می‌پیوندند حفظ کند، چیزی که تاکنون مردم زرین دشت به دلایل مختلفی از آن محروم بوده اند.


احمد فرهمند معاون فرماندار زرین دشت معتقد است اگر مدیر یک دستگاه اجرایی حوزه وظایف خود را بشناسد،و برای مرتفع نمودن مشکلات حوزه کاری خود تلاش نماید،بسیاری از مشکلاتی که امروز با آن مواجه هستیم وجود نخواهند داشت.

 فرهمند در گفتگو با زرنوشت با اشاره به اینکه راه اندازی واحدآتش نشانی و خدمات ایمنی جزء وظایف ذاتی شهرداری هاست، اظهار داشت: واقعا جای سوال هست که ما هنوز از مشکلات ابتدایی در حوزه امورشهری مثل جمع آوری زباله،رهاسازی فاضلاب خانگی به معابرو ... عبور نکرده ایم.
وی افزود: فرافکنی و شانه از زیر بار مسئولیت خالی کردن دردی از دردها را دوا نخواهد کرد چون شرح وظایف نهادها و ادارات و مسئولیتها کاملا محرز و مشخص است.

معاون فرماندار زرین دشت گفت: وظیفه فرمانداری ایجاد واحدآتش نشانی و خدمات ایمنی نیست، چنانچه این واحد درشهرداری راه اندازی شده و نیروهایی هم بصورت مستقل برای آن در نظر گرفته شده اند اما نیاز به افزایش پرسنل و تکمیل تجهیزات احساس میشود،فرمانداری پیگیری و اقدامات لازم را انجام خواهد داد، اما آنچه شهروندان ما می بینند چیزی غیر ازاین است

وی ادامه داد: آنچه مردم میبینند اینست که از معمولی ترین امکاناتی مانند خودروهای آتش نشانی در موارد دیگری استفاده می شود و در مواقع بحران هم آموزش ندیده بودن همراهان این خودروها به چشم آمده، امیدوارم شورای شهر این مهم را از اولویتهای کاری خود قرار دهد.

به گزارش زرنوشت؛ ساکنان حاجی آباد بیش از 12 سال است که منتظر تکمیل تنها ایستگاه آتش‌نشانی این شهر هستند، هر چند انتظار می رفت تکمیل و تجهیز ساختمان مرکز آتش نشانی حاجی آباد طی این سالها در دستور کار قرار گیرد، اما در عمل هیچ اقدامی برای این نیاز ابتدایی و ضروری انجام نگرفته و  با توجه به وضعیت نه چندان مناسب شهرداری ها، به نظر میرسد کمک مسوولان استانی و شهرستانی گره گشای این مشکل مردم باشد.

کرامت ابراهیمی عضو شورای شهر چهارم و منتخب اول مردم حاجی آباد در پنجمین دوره انتخابات شورای شهر در همین رابطه به خبرنگار زرنوشت میگوید: ساختمان آتش نشانی این شهر با حدود 40 درصد پیشرفت فیزیکی اعتباری بالغ بر 300 میلیون تومان برای تکمیل شدن نیاز دارد.

وی افزود: با توجه به ضعف های زیاد شهرستان در این زمینه، طی دو سال گذشته به منظور حل مشکلات مربوط به امکانات اولیه و آموزش نیروی آتش نشان مکاتبات زیادی با استانداری، فرماندار و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی انجام شده است .

ابراهیمی تصریح کرد: در واقع شورای شهر خواستار مساعدت این مسوولان برای حل مشکلات آتش نشانی است چرا که هزینه های تکمیل و تجهیز آن از توان نهاد شهرداری خارج است و امکانات آنهم در صورت بروز شرایط بحران متعلق به همه شهرستان خواهد بود.

در غیر اینصورت باید هر لحظه امکان وقوع حادثه ای باشیم که از مسئولان استانی و شهرستانی انتظار داریم که در این زمینه همکاری، حمایت و کمک نمایند چراکه «علاج واقعه قبل از وقوع بایدکرد».


آنچه از شرایط فعلی و اظهارات مسوولان بر می آید اینست که همگی بر بحرانی بودن امکانات زرین دشت در زمینه ایمنی و فقدان نیروی متخصص اذعان داشته و  اختصاص اعتبار لازم برای  تکمیل عملیات احداث ایستگاه آتش نشانی و نوسازی و تجهیز ماشین آلات آتش نشانی این شهرستان به امکانات اطفای حریق را از ضروریات میدانند، هر چند که مدیریت منفعلانه در این زمینه کاملا مشهود است.

با توجه به این موضوع که امدادرسانی به موقع و سریع از جمله کارهایی است که در صورت بروز حوادث در کاهش حوادث بسیار تاثیرگذار است امید است که برای تحقق این خواسته مهم مردم گامی اساسی برداشته شود و مسئولان و مدیران در رده های مختلف برای اجابت این تقاضا گام‌های عملی بردارند.

نظرات بینندگان زرنوشت
عضویت در خبرنامه

قوانین :
زرنوشت" نظراتی را كه حاوی توهین است، منتشر نمی كند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

نظر بینندگان

نام

ایمیل شما
نظــر