شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶,Feb 24 2018

زرین‌دشت در کانون بحران بیابانی شدن قرار دارد/شناسایی 9 منطقه فارس در کانون بحران فرسایش بادی
آرشیو

با شهدا

share
- +

کد مطلب : 1073

مدیرکل منابع طبیعی فارس مطرح کرد:

زرین‌دشت در کانون بحران بیابانی شدن قرار دارد/شناسایی 9 منطقه فارس در کانون بحران فرسایش بادی

تاریخ انتشار : ۵ تير ۱۳۹۵
بوستانی گفت: وسعت اراضی بیابانی فارس یک میلیون و 130 هزار هکتار است که بر اساس مطالعات، 20 منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی و 9 منطقه در کانون بحرانی فرسایش بادی قرار گرفته است.

به گزارش زرنوشت، مهرزاد بوستانی گفت: برای حدود 45 هزار و 826 هکتار از عرصه های بیابانی استان در 10سال گذشته اقدام های بیابان زدایی و احیای مناطق بیابانی صورت گرفته است که پیشگیری و مهار بخشی از پدیده گرد و غبار در این استان را در پی داشته است.
وی گفت: به طور مشخص در سال 94، پنج هزار و 242 هکتار از عرصه های منابع طبیعی استان عرصه تلاش برای مقابله با بیابان زایی بوده است.


شناسایی 9 منطقه فارس در کانون بحران فرسایش بادی

مدیرکل منابع طبیعی فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با مطالعات انجام شده در این استان، 9 منطقه در کانون بحران فرسایش بادی مورد شناسایی قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: شهرستان‌های زرین دشت، فراشبند، اقلید، خرم بید، بوانات، لارستان، لامرد، خنج و نی ریز از جمله مناطقی هستند که در معرض خطر بیابانی شدن قرار دارند و این اداره کل با اجرای طرح‌های مطالعاتی می‌تواند در کاهش روند بیابانزایی موثر باشد.

 

بوستانی ادامه داد: در سال‌های اخیر به سبب شرایط زیست محیطی شاهد صدمه های جبران ناپذیری به مجموعه موجودات زنده و محیط زندگی آنها (اکوسیستم) استان بودیم که متاسفانه عوامل انسانی نیز با نوع نگاه بهره‌بردارانه خود از طبیعت باعث تخریب بیشتر آن شده‌اند.

 

 

بوستانی گفت: وسعت اراضی بیابانی فارس یک میلیون و 130 هزار هکتار است که بر اساس مطالعات انجام گرفته در این استان 20 منطقه تحت تاثیر فرسایش بادی و 9 منطقه در کانون بحرانی فرسایش بادی قرار گرفته است.

 

وی ادامه داد: از جمله اقدام های اصلی برای مقابله بابیابان زدایی می توان به تولید نهال گونه های بیابانی به تعداد 100 هزار اصله، طرح مشارکتی گزکاری در شهرستان های بحرانی، آبیاری و مراقبت از نهالکاری های سنواتی، حفاظت و قرق پروژه های بیولوژیک سال های پیشین، احداث ومرمت هلالی های آبگیر در عرصه های بیابانی و نظارت بر اجرای طرح های مشارکت مردمی، اشاره کرد.

 

بوستانی گفت: این طرح با مشارکت‌ مردم و انجام فعالیت هایی مانند جذب تسهیلگران بومی، برگزاری کارگاه های آموزشی در ارتباط با نیازها و مشکلات مردم، انجام مطالعات ارزیابی مشارکتی (PRA)، تشکیل صندوق ها و تعاونی های توسعه پایدار روستایی، انجام کارگاه های مربوط به مشاغل خُرد خانگی، عقد تفاهم نامه با مرکز آموزش فنی و حرفه ای و جمعیت هلال احمر در سطح 85 هزار هکتار در منطقه ماهور میلاتی شهرستان نورآباد ممسنی استان انجام شده است.

 

وی ضمن ابراز امیدواری به اجرا و تعمیم این طرح بزرگ در کل شهرستان های بیابانی استان گفت: با وجود اختصاص اعتبارات کم، رویکرد مشارکتی در انجام این طرح دنبال شده است و شاهد نتایح مثبت در این زمینه هستیم.

 

 

نظرات بینندگان زرنوشت
عضویت در خبرنامه

قوانین :
زرنوشت" نظراتی را كه حاوی توهین است، منتشر نمی كند.
لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید .

نظر بینندگان

نام

ایمیل شما
نظــر